Asus ROG Gladius III Wireless Aimpoint offers a balanced combination of features.
Against the ROG Harpe Ace Extreme, weighs 32g more at 79g. Compared to the ROG Keris II Ace, the ROG Gladius III Wireless Aimpoint includes 2GB more RAM (5GB vs 3GB), while weighs 25g more at 79g. The ROG Harpe Ace Mini weighs 30g more at 79g, and the ROG Moon Blade 2 Ace includes 2GB more RAM (5GB vs 3GB).
When compared to competing devices, the ROG Gladius III Wireless Aimpoint is 33g lighter. Against the EVGA X15 from the manufacturer, the ROG Gladius III Wireless Aimpoint is 31g lighter. Versus the Logitech G502 X Plus, the ROG Gladius III Wireless Aimpoint is 27g lighter.
| Polling rate i | 1000 Hz (172 others) |
| Maximum speed i | 650 IPS (107 others) |
| Maximum acceleration i | 50G (193 others) |
| Maximum dpi i | 36000 DPI (5 others) |
| Minimum dpi i | 100 DPI (118 others) |
| Has adjustable dpi i | ✔ (349 others) |
| Type i | Gaming (247 others) |
| Connection type i | 2.4GHz wireless, Bluetooth, USB (19 others) |
| Sensor i | ROG AimPoint (2 others) |
| Onboard memory profiles i | 5 (49 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (28 others) |
| Has gesture support i | ✖ |
| Battery Life i | 119 hours (1 other) |
| Can use while charging i | ✔ (223 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Number of buttons i | 6 (162 others) |
| Number of side buttons i | 2 (253 others) |
| Number of programmable buttons i | 6 (126 others) |
| Has a dpi switching button i | ✔ (331 others) |
| Has a profile switching button i | ✖ |
| Orientation i | Right-handed (220 others) |
| Weight i | 79 g (5 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (145 others) |
| Has a tilting scroll wheel i | ✖ |
| Has a thumb scroll wheel i | ✖ |
| Has extra weights i | ✖ |
| Cable length i | 1.8 m (135 others) |
| Volume i | 368.02 cm³ |
| Thickness i | 44 mm (6 others) |