| Polling rate i | 125 Hz (108 others) |
| Maximum dpi i | 1200 DPI (30 others) |
| Minimum dpi i | 1200 DPI (36 others) |
| Has adjustable dpi i | ✖ |
| Type i | Productivity (117 others) |
| Connection type i | USB (58 others) |
| Sensor i | Optical Sensor (33 others) |
| Onboard memory profiles i | 0 (248 others) |
| Has gesture support i | ✔ (28 others) |
| Release date i | 14 years ago01/20/2012 |
| Number of buttons i | 3 (52 others) |
| Number of side buttons i | 0 (75 others) |
| Number of programmable buttons i | 0 (63 others) |
| Has a dpi switching button i | ✖ |
| Has a profile switching button i | ✖ |
| Orientation i | Ambidextrous (175 others) |
| Weight i | 80 g (4 others) |
| Has rgb lighting i | ✖ |
| Has a tilting scroll wheel i | ✔ (92 others) |
| Has a thumb scroll wheel i | ✖ |
| Has extra weights i | ✖ |
| Cable length i | 0.6 m (1 other) |
| Volume i | 181.3 cm³ |
| Thickness i | 35 mm (12 others) |