| Release date i | 5 years ago05/11/2020 |
| GPU Clock Speed i | 750 MHz (3 others) |
| Directx version i | DirectX 12 (201 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (40 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.8 GHz & 1 x 2.2 GHz & 6 x 1.8 GHz |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Uses hmp i | ✔ (152 others) |
| Ram speed i | 2133 MHz (54 others) |
| Maximum memory amount i | 12GB (27 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 17 GB/s (10 others) |
| Memory channels i | 2 (139 others) |