| Release date i | 6 years ago01/14/2020 |
| Gpu name i | Mali-G57 (20 others) |
| GPU Clock Speed i | 850 MHz (24 others) |
| Directx version i | DirectX 12 (201 others) |
| Thermal design power (tdp) i | 6W (27 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (40 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.22 GHz & 3 x 2 GHz & 4 x 1.84 GHz |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Ram speed i | 2133 MHz (54 others) |
| Ddr memory version i | 4 (131 others) |
| Supports ecc memory i | ✖ |