| Release date i | 5 years ago01/04/2021 |
| Gpu name i | Adreno 619 (6 others) |
| GPU Clock Speed i | 120 MHz (1 other) |
| Directx version i | DirectX 12 (201 others) |
| Semiconductor size i | 8 nm (12 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2 GHz & 6 x 1.8 GHz (12 others) |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Ram speed i | 2133 MHz (54 others) |
| Ddr memory version i | 4 (131 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 17 GB/s (10 others) |
| Memory channels i | 2 (139 others) |
| Emmc version i | 5.1 (113 others) |
| Supports ecc memory i | ✖ |