| Release date i | 4 years ago07/27/2021 |
| Gpu name i | Mali G77 MP9 (5 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (40 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 4 x 2.6 GHz & 3 x 2 GHz |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Uses hmp i | ✔ (152 others) |
| Ram speed i | 2133 MHz (54 others) |
| Ddr memory version i | 4 (131 others) |
| Maximum memory amount i | 16GB (69 others) |
| Supports ecc memory i | ✖ |