| Release date i | 3 years ago06/22/2022 |
| Directx version i | DirectX 12 (201 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (59 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.85 GHz & 4 x 1.8 GHz |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Uses hmp i | ✔ (152 others) |
| Ram speed i | 3750 MHz (1 other) |
| Ddr memory version i | 5 (109 others) |
| Maximum memory amount i | 24GB (24 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 60 GB/s (1 other) |
| Memory channels i | 4 (41 others) |