| Release date i | 8 months ago05/16/2025 |
| GPU Clock Speed i | 1000 MHz (6 others) |
| Directx version i | DirectX 12 (201 others) |
| Thermal design power (tdp) i | 6W (27 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (59 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.8 GHz & 4 x 2.4 GHz & 3 x 1.8 GHz |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Ram speed i | 4200 MHz (8 others) |
| Ddr memory version i | 5 (109 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 33.6 GB/s |