| Release date i | 3 years ago04/26/2022 |
| Gpu name i | Mali G610 MP6 (2 others) |
| Directx version i | DirectX 12 (201 others) |
| Semiconductor size i | 5 nm (20 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.85 GHz & 4 x 2 GHz (1 other) |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Uses hmp i | ✔ (152 others) |
| Ram speed i | 3200 MHz (38 others) |
| Ddr memory version i | 5 (109 others) |
| Maximum memory amount i | 16GB (69 others) |
| Memory channels i | 4 (41 others) |