| Release date i | 5 years ago07/23/2020 |
| Gpu name i | Mali G57 MP3 (1 other) |
| Semiconductor size i | 7 nm (40 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 6 x 2 GHz & 2 x 2 GHz |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Ram speed i | 2133 MHz (54 others) |
| Ddr memory version i | 4 (131 others) |
| Maximum memory amount i | 12GB (27 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 17.07 GB/s (6 others) |
| Supports ecc memory i | ✖ |