| Release date i | 5 years ago11/10/2020 |
| Gpu name i | Mali G57 MP2 (3 others) |
| Directx version i | DirectX 12 (201 others) |
| Thermal design power (tdp) i | 10W (19 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (40 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (8 others) |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Ram speed i | 2133 MHz (54 others) |
| Ddr memory version i | 4 (131 others) |
| Maximum memory amount i | 12GB (27 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 17.07 GB/s (6 others) |
| Memory channels i | 2 (139 others) |
| Supports ecc memory i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (single) i | 567 |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1731 |