| Release date i | 7 years ago06/01/2018 (3 others) |
| Gpu name i | Mali-G57 (20 others) |
| GPU Clock Speed i | 720 MHz (3 others) |
| Directx version i | DirectX 12 (201 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (40 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.86 GHz & 2 x 2.09 GHz & 4 x 1.86 GHz |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Ram speed i | 2133 MHz (54 others) |
| Ddr memory version i | 4 (131 others) |
| Maximum memory amount i | 8GB (64 others) |
| Memory channels i | 2 (139 others) |
| Supports ecc memory i | ✖ |