Apple MacBook Pro (2017) 15" features ✔ processor, 16GB RAM with ✔ storage, 15.4" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 500 nits brightness.
4" screen. Against the MacBook Pro (2023) 16" M2 Max 12-core / 96GB RAM / 8TB SSD, has 50% dimmer display at 500 nits compared to MacBook Pro (2023) 16" M2 Max 12-core / 96GB RAM / 8TB SSD's 1,000 nits, and has 16GB RAM compared to MacBook Pro (2023) 16" M2 Max 12-core / 96GB RAM / 8TB SSD's 96GB, and has a more compact 15.4" screen. Compared to the MacBook Pro (2024) 14" M4 Max (16-core CPU / 40-core GPU) / 128GB RAM / 8TB SSD, the MacBook Pro (2017) 15" has 50% dimmer display at 500 nits compared to MacBook Pro (2024) 14" M4 Max (16-core CPU / 40-core GPU) / 128GB RAM / 8TB SSD's 1,000 nits, while has 16GB RAM compared to MacBook Pro (2024) 14" M4 Max (16-core CPU / 40-core GPU) / 128GB RAM / 8TB SSD's 128GB. The MacBook Pro (2023) 16" M2 Pro 12-core / 32GB RAM / 8TB SSD has 50% dimmer display at 500 nits compared to MacBook Pro (2023) 16" M2 Pro 12-core / 32GB RAM / 8TB SSD's 1,000 nits, and the MacBook Pro (2018) 15" Touch Bar & Touch ID / Intel Core i9 2.9GHz / 32GB RAM / 4TB SSD has 16GB RAM compared to MacBook Pro (2018) 15" Touch Bar & Touch ID / Intel Core i9 2.9GHz / 32GB RAM / 4TB SSD's 32GB.
| Weight i | 1.83 kg (6 others) |
| Uses A Fanless Design i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (761 others) |
| Volume i | 1256.4 cm³ (1 other) |
| Width i | 349 mm (2 others) |
| Height i | 240 mm (1 other) |
| Thickness i | 15 mm (53 others) |
| Screen Size i | 15.4" (5 others) |
| Resolution i | 2880 x 1800 px (68 others) |
| Pixel Density i | 220 ppi (6 others) |
| Display Type i | LCD, LED-backlit, IPS (170 others) |
| Has a touch screen i | ✖ |
| Brightness (typical) i | 500 nits (110 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (234 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| RAM i | 16GB (322 others) |
| Ram speed i | 2133 MHz (28 others) |
| Uses Flash Storage i | ✔ (847 others) |
| Internal Storage i | 2048GB (146 others) |
| CPU Speed i | 4 x 3.1 GHz |
| VRAM i | 4GB (AMD Radeon Pro 560) |
| Floating-Point Performance i | 1.86 TFLOPS (AMD Radeon Pro 560) |
| Gddr version i | GDDR5 (AMD Radeon Pro 560) |
| Usb 3.2 gen 2 ports (usb c) i | 0 |
| Usb 3.2 gen 2 ports (usb a) i | 0 |
| Usb 4 20gbps ports i | 0 (643 others) |
| Usb 4 40gbps ports i | 4 (3 others) |
| Thunderbolt 4 Ports i | 0 (284 others) |
| Usb 3.2 gen 1 ports (usb c) i | 0 |
| Usb 3.2 gen 1 ports (usb a) i | 0 |
| Thunderbolt 3 Ports i | 4 (6 others) |
| Has an hdmi output i | ✖ |
| Battery Life i | 10 hours (51 others) |
| Battery size i | 76 Wh (9 others) |
| Has sleep and charge usb ports i | ✖ |
| Has a magsafe power adapter i | ✖ |
| Usb 3.0 ports i | 0 |
| USB Ports i | 4 (58 others) |
| Number of transistors i | 3000 million (AMD Radeon Pro 560) |