Apple MacBook Pro (2024) 14" Apple M4 Max (16-core CPU / 40-core GPU) / 128GB RAM / 8TB SSD features ✔ processor, 128GB RAM with ✔ storage, 14.2" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 1000 nits brightness.
2" screen. Against the MacBook Pro (2023) 16" M2 Max 12-core / 96GB RAM / 8TB SSD, includes 32GB more RAM (128GB vs 96GB), and has a more compact 14.2" screen. Compared to the MacBook Pro (2023) 16" M2 Pro 12-core / 32GB RAM / 8TB SSD, the MacBook Pro (2024) 14" M4 Max (16-core CPU / 40-core GPU) / 128GB RAM / 8TB SSD includes 96GB more RAM (128GB vs 32GB), while has a more compact 14.2" screen. The MacBook Pro (2018) 15" Touch Bar & Touch ID / Intel Core i9 2.9GHz / 32GB RAM / 4TB SSD includes 96GB more RAM (128GB vs 32GB), and the MacBook Pro (2023) 14" M2 Max 12-core / 96GB RAM / 8TB SSD includes 96GB more RAM (128GB vs 32GB).
When compared to competing devices, the MacBook Pro (2024) 14" M4 Max (16-core CPU / 40-core GPU) / 128GB RAM / 8TB SSD features a larger 14.2" display versus 13.4". Against the ThinkPad P16 Gen 2 16" from Lenovo, the MacBook Pro (2024) 14" M4 Max (16-core CPU / 40-core GPU) / 128GB RAM / 8TB SSD offers 233% brighter display at 1,000 nits compared to ThinkPad P16 Gen 2 16"'s 300 nits. Versus the MSI Titan 18 HX A14VIG 18" UHD Plus Intel Core i9-14900HX 2.2GHz / Nvidia GeForce RTX 4090 Laptop / 128GB RAM / 2TB SSD + 2TB SSD, the MacBook Pro (2024) 14" M4 Max (16-core CPU / 40-core GPU) / 128GB RAM / 8TB SSD has a more compact 14.2" screen.
| Type i | Productivity (194 others) |
| Weight i | 1.62 kg (3 others) |
| Uses A Fanless Design i | ✔ (49 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (761 others) |
| Volume i | 1034.28 cm³ (14 others) |
| Width i | 312 mm (26 others) |
| Height i | 221 mm (25 others) |
| Thickness i | 15 mm (53 others) |
| Screen Size i | 14.2" (16 others) |
| Resolution i | 3024 x 1964 px (16 others) |
| Pixel Density i | 254 ppi (29 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (146 others) |
| Has a touch screen i | ✖ |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (33 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (173 others) |
| Contrast ratio i | 1000000:1 (86 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| RAM i | 128GB (7 others) |
| Ram speed i | 8533 MHz (13 others) |
| Uses Flash Storage i | ✔ (847 others) |
| Internal Storage i | 8192GB (15 others) |
| CPU Speed i | 12 x 4.51 GHz & 4 x 2.59 GHz (Apple M4 Max (16-core CPU / 40-core GPU)) (1 other) |
| Cpu threads i | 16 threads (Apple M4 Max (16-core CPU / 40-core GPU)) (1 other) |
| Usb 3.2 gen 2 ports (usb c) i | 0 |
| Usb 3.2 gen 2 ports (usb a) i | 0 |
| Usb 4 20gbps ports i | 0 (643 others) |
| Usb 4 40gbps ports i | 3 (22 others) |
| Thunderbolt 4 Ports i | 0 (284 others) |
| Usb 3.2 gen 1 ports (usb c) i | 0 |
| Usb 3.2 gen 1 ports (usb a) i | 0 |
| Thunderbolt 3 Ports i | 0 (608 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (665 others) |
| Battery Life i | 18 hours (19 others) |
| Battery size i | 72.4 Wh (7 others) |
| Has sleep and charge usb ports i | ✔ (650 others) |
| Has a magsafe power adapter i | ✔ (48 others) |
| Usb 3.0 ports i | 0 |
| Uses hmp i | ✔ (47 others) |
| Has trustzone i | ✔ (91 others) |
| Number of transistors i | 28000 million (Apple M4 Max (16-core CPU / 40-core GPU)) (1 other) |