Apple MacBook Air (2015) 13" features ✔ processor, 8GB RAM with ✔ storage, 13.3" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, Unknown. Help us by suggesting a value. brightness.
3" screen. Against the MacBook Pro (2023) 16" M2 Max 12-core / 96GB RAM / 8TB SSD, has 8GB RAM compared to MacBook Pro (2023) 16" M2 Max 12-core / 96GB RAM / 8TB SSD's 96GB, and has a more compact 13.3" screen. Compared to the MacBook Pro (2024) 14" M4 Max (16-core CPU / 40-core GPU) / 128GB RAM / 8TB SSD, the MacBook Air (2015) 13" has 8GB RAM compared to MacBook Pro (2024) 14" M4 Max (16-core CPU / 40-core GPU) / 128GB RAM / 8TB SSD's 128GB, while has a more compact 13.3" screen. The MacBook Pro (2023) 16" M2 Pro 12-core / 32GB RAM / 8TB SSD has 8GB RAM compared to MacBook Pro (2023) 16" M2 Pro 12-core / 32GB RAM / 8TB SSD's 32GB, and the MacBook Pro (2018) 15" Touch Bar & Touch ID / Intel Core i9 2.9GHz / 32GB RAM / 4TB SSD has 8GB RAM compared to MacBook Pro (2018) 15" Touch Bar & Touch ID / Intel Core i9 2.9GHz / 32GB RAM / 4TB SSD's 32GB.
| Weight i | 1.35 kg (22 others) |
| Uses A Fanless Design i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (761 others) |
| Warranty period i | 1 years (333 others) |
| Volume i | 1269.32 cm³ |
| Width i | 325.1 mm (1 other) |
| Height i | 227 mm (22 others) |
| Thickness i | 17.2 mm (1 other) |
| Screen Size i | 13.3" (106 others) |
| Resolution i | 1440 x 900 px (6 others) |
| Pixel Density i | 127 ppi (13 others) |
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlit (168 others) |
| Has a touch screen i | ✖ |
| Refresh Rate i | 60Hz (234 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| RAM i | 8GB (140 others) |
| Ram speed i | 1600 MHz (44 others) |
| Uses Flash Storage i | ✔ (847 others) |
| Internal Storage i | 512GB (204 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz (5 others) |
| Cpu threads i | 4 threads (44 others) |
| Usb 3.2 gen 2 ports (usb c) i | 0 |
| Usb 3.2 gen 2 ports (usb a) i | 0 |
| Usb 4 20gbps ports i | 0 (643 others) |
| Usb 4 40gbps ports i | 0 (228 others) |
| Thunderbolt 4 Ports i | 0 (284 others) |
| Usb 3.2 gen 1 ports (usb c) i | 0 |
| Usb 3.2 gen 1 ports (usb a) i | 0 |
| Thunderbolt 3 Ports i | 0 (608 others) |
| Has an hdmi output i | ✖ |
| Battery Life i | 14 hours (14 others) |
| Battery size i | 54 Wh (10 others) |
| Has sleep and charge usb ports i | ✔ (650 others) |
| Has a magsafe power adapter i | ✔ (48 others) |
| Usb 3.0 ports i | 2 |
| USB Ports i | 2 (57 others) |
| Thunderbolt Ports i | 1 (32 others) |