| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Compact (65%) (34 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Mount Type i | Tray mount (14 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has a detachable cable i | ✔ (87 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | PlasticVarmilo Muse65 HE |
| Plate Material i | Aluminum (98 others) |
| Case Colors i | Black, Pink, Blue, WhiteVarmilo Muse65 HE |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✔ (58 others) |
| Backlight Facing Direction i | North-facing (55 others) |
| Switch Type i | Hall effectVarmilo Muse65 HE |
| Switch Feel i | LinearVarmilo Muse65 HE |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Gateron Magnetic Jade Pro (2 others) |
| Actuation Distance (min) i | 0.1 mm (57 others) |
| Actuation Distance (max) i | 4 mm (31 others) |
| Actuation Force i | 35 g (8 others) |
| Total Travel Distance i | 3.5 mm (31 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Varmilo Muse65 HE |
| Keycap Type i | PBTVarmilo Muse65 HE |
| Keycap Profile i | CherryVarmilo Muse65 HE |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyVarmilo Muse65 HE |
| Has a rotary dial i | ✖ |