| Keyboard Type i | Mechanical (33 others) |
| Keyboard Layout Size i | Full (98%) (2 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | Bluetooth, 2.4GHz wireless, USB (68 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Mount Type i | Gasket mount (84 others) |
| Battery Life i | 480 hours (3 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumVarmilo Minilo98 Pro |
| Plate Material i | Polycarbonate (31 others) |
| Case Colors i | WhiteVarmilo Minilo98 Pro |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✔ (58 others) |
| Backlight Facing Direction i | South-facing (60 others) |
| Switch Type i | MechanicalVarmilo Minilo98 Pro |
| Switch Feel i | LinearVarmilo Minilo98 Pro |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Kailh Prestige Silent (2 others) |
| Actuation Force i | 42 g (5 others) |
| Total Travel Distance i | 3.6 mm (8 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Varmilo Minilo98 Pro |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotVarmilo Minilo98 Pro |
| Keycap Profile i | OEMVarmilo Minilo98 Pro |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyVarmilo Minilo98 Pro |
| Has a rotary dial i | ✖ |