| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Tenkeyless (80%) (58 others) |
| Profile i | Low-profile (37 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has a detachable cable i | ✔ (87 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | PlasticTurtle Beach Vulcan II TKL |
| Plate Material i | Aluminum (98 others) |
| Case Colors i | Black, WhiteTurtle Beach Vulcan II TKL |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✔ (58 others) |
| Backlight Facing Direction i | North-facing (55 others) |
| Switch Type i | Hall effectTurtle Beach Vulcan II TKL |
| Switch Feel i | LinearTurtle Beach Vulcan II TKL |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Gateron Linear Magnetic |
| Actuation Distance (min) i | 0.1 mm (57 others) |
| Actuation Distance (max) i | 4 mm (31 others) |
| Actuation Force i | 36 g (10 others) |
| Total Travel Distance i | 3.5 mm (31 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Turtle Beach Vulcan II TKL |
| Keycap Type i | Shine-through, ABSTurtle Beach Vulcan II TKL |
| Keycap Profile i | OEMTurtle Beach Vulcan II TKL |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyTurtle Beach Vulcan II TKL |
| Has a rotary dial i | ✔ (98 others) |