| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Full (100%) (47 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has a detachable cable i | ✔ (87 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumRazer Blackwidow V4 Pro |
| Case Colors i | Black, WhiteRazer Blackwidow V4 Pro |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✔ (58 others) |
| Switch Type i | MechanicalRazer Blackwidow V4 Pro |
| Switch Feel i | LinearRazer Blackwidow V4 Pro |
| Hot swappable switches i | ✖ |
| Switch Name i | Razer Yellow Switch Gen 3 (2 others) |
| Actuation Distance (min) i | 1.2 mm (2 others) |
| Actuation Distance (max) i | 1.2 mm (2 others) |
| Actuation Force i | 45 g (85 others) |
| Total Travel Distance i | 3.5 mm (31 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Razer Blackwidow V4 Pro |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotRazer Blackwidow V4 Pro |
| Keycap Profile i | OEMRazer Blackwidow V4 Pro |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Dedicated media keysRazer Blackwidow V4 Pro |
| Has a rotary dial i | ✔ (98 others) |