| Keyboard Type i | Mechanical, Standard (4 others) |
| Keyboard Layout Size i | Compact (60%) (27 others) |
| Profile i | Low-profile (37 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | 2.4GHz wireless, Bluetooth, USB (6 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Battery Life i | 150 hours |
| Designed for mac i | ✔ (82 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumNuPhy Air60 V2 |
| Case Colors i | Black, White, GrayNuPhy Air60 V2 |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Switch Type i | MechanicalNuPhy Air60 V2 |
| Switch Feel i | LinearNuPhy Air60 V2 |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | NuPhy Aloe (2 others) |
| Actuation Force i | 37 g (4 others) |
| Total Travel Distance i | 3.2 mm (6 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)NuPhy Air60 V2 |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotNuPhy Air60 V2 |
| Keycap Profile i | DSANuPhy Air60 V2 |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyNuPhy Air60 V2 |
| Has a rotary dial i | ✖ |