| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Compact (60%) (27 others) |
| Profile i | Low-profile (37 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Mount Type i | Top mount (7 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has a detachable cable i | ✔ (87 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumNuPhy Air60 HE |
| Case Colors i | Black, WhiteNuPhy Air60 HE |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Backlight Facing Direction i | South-facing (60 others) |
| Switch Type i | Hall effectNuPhy Air60 HE |
| Switch Feel i | LinearNuPhy Air60 HE |
| Hot swappable switches i | ✖ |
| Switch Name i | Low-Profile Magnetic Jade Pro (1 other) |
| Actuation Distance (min) i | 0.1 mm (57 others) |
| Actuation Distance (max) i | 3.3 mm (4 others) |
| Actuation Force i | 40 g (29 others) |
| Total Travel Distance i | 3.5 mm (31 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)NuPhy Air60 HE |
| Keycap Type i | PBTNuPhy Air60 HE |
| Keycap Profile i | DSANuPhy Air60 HE |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyNuPhy Air60 HE |
| Has a rotary dial i | ✖ |