| Keyboard Type i | Mechanical, Gaming (18 others) |
| Keyboard Layout Size i | Full (100%) (47 others) |
| Profile i | Low-profile (37 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has a detachable cable i | ✖ |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumLogitech G815 |
| Case Colors i | BlackLogitech G815 |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Switch Type i | MechanicalLogitech G815 |
| Switch Feel i | TactileLogitech G815 |
| Hot swappable switches i | ✖ |
| Switch Name i | GL Mechanical (2 others) |
| Actuation Distance (min) i | 1.5 mm (7 others) |
| Actuation Distance (max) i | 1.5 mm (9 others) |
| Actuation Force i | 50 g (26 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Logitech G815 |
| Keycap Type i | ABSLogitech G815 |
| Keycap Profile i | OEMLogitech G815 |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Dedicated media keysLogitech G815 |
| Has a rotary dial i | ✔ (98 others) |