| Keyboard Type i | Mechanical (33 others) |
| Keyboard Layout Size i | Full (100%) (47 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has a detachable cable i | ✖ |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | PlasticLogitech G512 |
| Plate Material i | Aluminum (98 others) |
| Case Colors i | BlackLogitech G512 |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Switch Type i | MechanicalLogitech G512 |
| Switch Feel i | ClickyLogitech G512 |
| Hot swappable switches i | ✖ |
| Switch Name i | Logitech GX Blue (1 other) |
| Actuation Distance (min) i | 2 mm (54 others) |
| Actuation Distance (max) i | 2 mm (54 others) |
| Actuation Force i | 50 g (26 others) |
| Total Travel Distance i | 3.7 mm (1 other) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Logitech G512 |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotLogitech G512 |
| Keycap Profile i | CherryLogitech G512 |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyLogitech G512 |
| Has a rotary dial i | ✖ |