| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Compact (75%) (40 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Mount Type i | Gasket mount (84 others) |
| Designed for mac i | ✔ (82 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (87 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumKeychron Q1 QMK |
| Plate Material i | Steel (16 others) |
| Case Colors i | Black, Gray, BlueKeychron Q1 QMK |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Backlight Facing Direction i | South-facing (60 others) |
| Switch Type i | MechanicalKeychron Q1 QMK |
| Switch Feel i | LinearKeychron Q1 QMK |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Gateron G Pro (5 others) |
| Actuation Distance (min) i | 2 mm (54 others) |
| Actuation Distance (max) i | 2 mm (54 others) |
| Actuation Force i | 45 g (85 others) |
| Total Travel Distance i | 4 mm (87 others) |
| Keyboard Layout i | ISO (United Kingdom)Keychron Q1 QMK |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotKeychron Q1 QMK |
| Keycap Profile i | OEMKeychron Q1 QMK |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Dedicated media keysKeychron Q1 QMK |
| Has a rotary dial i | ✔ (98 others) |