| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Compact (75%) (40 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Mount Type i | Plate mount (44 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has a detachable cable i | ✔ (87 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | AluminumDrunkDeer A75 Ultra HE |
| Plate Material i | Aluminum (98 others) |
| Case Colors i | SilverDrunkDeer A75 Ultra HE |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Backlight Facing Direction i | North-facing (55 others) |
| Switch Type i | MechanicalDrunkDeer A75 Ultra HE |
| Switch Feel i | TactileDrunkDeer A75 Ultra HE |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | DrunkDeer |
| Actuation Distance (min) i | 0.2 mm (10 others) |
| Actuation Distance (max) i | 3.8 mm (10 others) |
| Actuation Force i | 30 g (5 others) |
| Total Travel Distance i | 3.8 mm (10 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)DrunkDeer A75 Ultra HE |
| Keycap Type i | PBTDrunkDeer A75 Ultra HE |
| Keycap Profile i | OEMDrunkDeer A75 Ultra HE |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyDrunkDeer A75 Ultra HE |
| Has a rotary dial i | ✖ |