| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Compact (60%) (27 others) |
| Profile i | High-profile (7 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | Bluetooth, 2.4GHz wireless, USB (68 others) |
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Mount Type i | Plate mount (44 others) |
| Battery Life i | 200 hours (1 other) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumCorsair K70 Pro Mini |
| Plate Material i | Aluminum (98 others) |
| Case Colors i | BlackCorsair K70 Pro Mini |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Backlight Facing Direction i | South-facing (60 others) |
| Switch Type i | MechanicalCorsair K70 Pro Mini |
| Switch Feel i | LinearCorsair K70 Pro Mini |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Cherry MX Speed Silver (1 other) |
| Actuation Distance (min) i | 2 mm (54 others) |
| Actuation Distance (max) i | 2 mm (54 others) |
| Actuation Force i | 48 g (6 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Corsair K70 Pro Mini |
| Keycap Type i | PBT, Shine-through, Double-shotCorsair K70 Pro Mini |
| Keycap Profile i | CherryCorsair K70 Pro Mini |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyCorsair K70 Pro Mini |
| Has a rotary dial i | ✖ |