| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Full (100%) (47 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Mount Type i | Plate mount (44 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has a detachable cable i | ✔ (87 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | PlasticCorsair K70 Max RGB |
| Plate Material i | Aluminum (98 others) |
| Case Colors i | GrayCorsair K70 Max RGB |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✔ (58 others) |
| Backlight Facing Direction i | North-facing (55 others) |
| Switch Type i | Hall effectCorsair K70 Max RGB |
| Switch Feel i | LinearCorsair K70 Max RGB |
| Hot swappable switches i | ✖ |
| Switch Name i | Corsair MGX |
| Actuation Distance (min) i | 0.4 mm |
| Actuation Distance (max) i | 3.6 mm |
| Actuation Force i | 45 g (85 others) |
| Total Travel Distance i | 4.1 mm (4 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Corsair K70 Max RGB |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotCorsair K70 Max RGB |
| Keycap Profile i | OEMCorsair K70 Max RGB |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Dedicated media keysCorsair K70 Max RGB |
| Has a rotary dial i | ✔ (98 others) |