| Keyboard Type i | Mechanical, Gaming (18 others) |
| Keyboard Layout Size i | Full (100%) (47 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wired (93 others) |
| Connection type i | USB (92 others) |
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Mount Type i | Gasket mount (84 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has a detachable cable i | ✔ (87 others) |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumCorsair Galleon 100 SD |
| Plate Material i | Aluminum (98 others) |
| Case Colors i | BlackCorsair Galleon 100 SD |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✔ (58 others) |
| Switch Type i | MechanicalCorsair Galleon 100 SD |
| Switch Feel i | LinearCorsair Galleon 100 SD |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Corsair MLX Pulse linear |
| Actuation Distance (min) i | 2 mm (54 others) |
| Actuation Distance (max) i | 2 mm (54 others) |
| Actuation Force i | 45 g (85 others) |
| Total Travel Distance i | 3.6 mm (8 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Corsair Galleon 100 SD |
| Keycap Type i | Double-shot, PBTCorsair Galleon 100 SD |
| Keycap Profile i | OEMCorsair Galleon 100 SD |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Dedicated media keysCorsair Galleon 100 SD |
| Has a rotary dial i | ✔ (98 others) |