| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Compact (75%) (40 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | 2.4GHz wireless, Bluetooth, USB (6 others) |
| Polling rate i | 1000 Hz (162 others) |
| Mount Type i | Gasket mount (84 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumAsus ROG Azoth |
| Case Colors i | Black, WhiteAsus ROG Azoth |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✖ |
| Switch Type i | MechanicalAsus ROG Azoth |
| Switch Feel i | LinearAsus ROG Azoth |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | ROG NX (1 other) |
| Actuation Distance (min) i | 1.8 mm (10 others) |
| Actuation Distance (max) i | 1.8 mm (10 others) |
| Actuation Force i | 44 g (2 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Asus ROG Azoth |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotAsus ROG Azoth |
| Keycap Profile i | OEMAsus ROG Azoth |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyAsus ROG Azoth |
| Has a rotary dial i | ✖ |