| Fit i | Over-ear (316 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (190 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Has an open back design i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (310 others) |
| Lowest frequency i | 12 Hz (13 others) |
| Highest frequency i | 20000 Hz (194 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Driver Unit Size i | 50 mm (141 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (244 others) |
| Has a noise canceling microphone i | ✔ (261 others) |
| Has a removable microphone i | ✔ (170 others) |
| Has a mute function i | ✔ (268 others) |
| Number of microphones i | 1 (265 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Connectivity i | 3.5mm (92 others) |
| Compatibility i | PlayStation, Xbox (61 others) |
| Can Be Used Wirelessly i | ✖ |