| Fit i | Over-ear (316 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (190 others) |
| Weight i | 368.5 g |
| Lowest frequency i | 20 Hz (226 others) |
| Highest frequency i | 20000 Hz (194 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (99 others) |
| Driver Unit Size i | 50 mm (141 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (244 others) |
| Has a noise canceling microphone i | ✔ (261 others) |
| Has a mute function i | ✔ (268 others) |
| Number of microphones i | 2 (47 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (182 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (159 others) |
| Connectivity i | 2.4GHz wireless (40 others) |
| Compatibility i | Xbox (16 others) |
| Can Be Used Wirelessly i | ✔ (182 others) |