Sony MDR-NC13 features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
Against the WH-1000XM6, is 235g lighter. Compared to the WH-1000XM5, the MDR-NC13 is 231g lighter. The WH-ULT900N is 236g lighter, and the WH-1000XM3 is 236g lighter.
| Fit i | In-ear (26 others) |
| Weight i | 19 g |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (332 others) |
| Lowest frequency i | 10 Hz (70 others) |
| Highest frequency i | 22000 Hz (62 others) |
| Driver Unit Size i | 13.5 mm (1 other) |
| Impedance i | 16 Ohms (48 others) |
| Sound pressure level i | 99 dB/mW (13 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (376 others) |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |