Philips ActionFit in ear offers a balanced combination of features.
| Fit i | Earbud (1 other) |
| Weight i | 13 g |
| Has a detachable cable i | ✖ |
| Water resistance i | Sweat resistant (44 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has an open back design i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 30 Hz (3 others) |
| Highest frequency i | 20000 Hz (256 others) |
| Impedance i | 16 Ohms (48 others) |
| Sound pressure level i | 110 dB/mW (32 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✖ |
| Has usb type c i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |