Sony MDR-1RBT features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
Against the WH-1000XM6, weighs 43g more at 297g. Compared to the WH-1000XM5, the MDR-1RBT weighs 47g more at 297g. The WH-ULT900N weighs 42g more at 297g, and the WH-1000XM3 weighs 42g more at 297g.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 297 g |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Lowest frequency i | 4 Hz (20 others) |
| Highest frequency i | 80000 Hz (3 others) |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Impedance i | 24 Ohms (17 others) |
| Sound pressure level i | 105 dB/mW (33 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Battery Life i | 30 hours (42 others) |
| Charge time i | 6 hours (3 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (376 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (405 others) |
| Connectivity i | Wireless (226 others) |
| Bluetooth Version i | 3 (5 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |