Sony MDR-1AM2 features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
Against the WH-1000XM6, is 67g lighter. Compared to the WH-1000XM5, the MDR-1AM2 is 63g lighter. The WH-ULT900N is 68g lighter, and the WH-1000XM3 is 68g lighter.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 187.11 g |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✖ |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 3 Hz (3 others) |
| Highest frequency i | 100000 Hz (6 others) |
| Driver Unit Size i | 39.87 mm |
| Impedance i | 16 Ohms (48 others) |
| Sound pressure level i | 98 dB/mW (23 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |