Sony MDR-1ADAC features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
Against the WH-1000XM6, weighs 46g more at 300g. Compared to the WH-1000XM5, the MDR-1ADAC weighs 50g more at 300g. The WH-ULT900N weighs 45g more at 300g, and the WH-1000XM3 weighs 45g more at 300g.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 300 g (10 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (332 others) |
| Lowest frequency i | 4 Hz (20 others) |
| Highest frequency i | 100000 Hz (6 others) |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Impedance i | 40 Ohms (8 others) |
| Sound pressure level i | 102 dB/mW (24 others) |
| Battery Life i | 7.5 hours |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (405 others) |
| Connectivity i | Wireless (226 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |