Sony MDR-1A features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
Against the WH-1000XM6, is 29g lighter. Compared to the WH-1000XM5, the MDR-1A is 25g lighter. The WH-ULT900N is 30g lighter, and the WH-1000XM3 is 30g lighter.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 225 g (7 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Lowest frequency i | 3 Hz (3 others) |
| Highest frequency i | 100000 Hz (6 others) |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Impedance i | 24 Ohms (17 others) |
| Sound pressure level i | 105 dB/mW (33 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |