Sony MDR-10RNC features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
Against the WH-1000XM6, is 49g lighter. Compared to the WH-1000XM5, the MDR-10RNC is 45g lighter. The WH-ULT900N is 50g lighter, and the WH-1000XM3 is 50g lighter.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 205 g (2 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (332 others) |
| Lowest frequency i | 6 Hz (10 others) |
| Highest frequency i | 24000 Hz (13 others) |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Impedance i | 50 Ohms (5 others) |
| Sound pressure level i | 101 dB/mW (2 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (376 others) |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |