Sony MDR-1000X features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
Against the WH-1000XM6, weighs 21g more at 275g. Compared to the WH-1000XM5, the MDR-1000X weighs 25g more at 275g. The WH-ULT900N weighs 20g more at 275g, and the WH-1000XM3 weighs 20g more at 275g.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 275 g (4 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (332 others) |
| Lowest frequency i | 4 Hz (20 others) |
| Highest frequency i | 40000 Hz (106 others) |
| Driver Unit Size i | 39.8 mm (1 other) |
| Impedance i | 46 Ohms (3 others) |
| Sound pressure level i | 103 dB/mW (27 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Battery Life i | 20 hours (31 others) |
| Charge time i | 4 hours (19 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (405 others) |
| Connectivity i | Wireless (226 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (23 others) |
| Has ldac i | ✔ (68 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |