Shure SRH940 features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 322 g (1 other) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Lowest frequency i | 5 Hz (58 others) |
| Highest frequency i | 30000 Hz (17 others) |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Impedance i | 42 Ohms (3 others) |
| Sound pressure level i | 100 dB/mW (44 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |