Philips SHP6000 features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 272 g (1 other) |
| Has a detachable cable i | ✖ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (8 others) |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Is designed for kids i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 16 Hz (16 others) |
| Highest frequency i | 23000 Hz (9 others) |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Impedance i | 32 Ohms (191 others) |
| Supports spatial audio i | ✖ |
| Sound pressure level i | 105 dB/mW (33 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Has usb type c i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has ldhc i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Can read notifications i | ✖ |