Philips Fidelio F1 offers a balanced combination of features.
| Fit i | On-ear (75 others) |
| Weight i | 155 g |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Has a tangle free cable i | ✖ |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has an open back design i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 7 Hz (12 others) |
| Highest frequency i | 40000 Hz (106 others) |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Impedance i | 16 Ohms (48 others) |
| Sound pressure level i | 107 dB/mW (12 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Has usb type c i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Supports bluetooth pairing using nfc i | ✖ |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |