Philips CitiScape Uptown offers a balanced combination of features.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 248 g |
| Has a detachable cable i | ✖ |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Has an open back design i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 12 Hz (8 others) |
| Highest frequency i | 23500 Hz |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Impedance i | 32 Ohms (191 others) |
| Sound pressure level i | 103 dB/mW (27 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Has usb type c i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has aac i | ✔ (1 other) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |