JBL Endurance Run 3 offers a balanced combination of features.
| Fit i | In-ear (26 others) |
| Weight i | 16.8 g |
| Has a detachable cable i | ✖ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP65 |
| Water resistance i | Sweat resistant (44 others) |
| Is designed for kids i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Has an open back design i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 20 Hz (287 others) |
| Highest frequency i | 20000 Hz (256 others) |
| Driver Unit Size i | 8 mm (1 other) |
| Supports spatial audio i | ✖ |
| Has a neodymium magnet i | ✖ |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Has usb type c i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |