Denon AH-GC20 features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 281 g (3 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (332 others) |
| Lowest frequency i | 5 Hz (58 others) |
| Highest frequency i | 40000 Hz (106 others) |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Impedance i | 100 Ohms (3 others) |
| Sound pressure level i | 102 dB/mW (24 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Battery Life i | 20 hours (31 others) |
| Charge time i | 3 hours (60 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (376 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (405 others) |
| Connectivity i | Wireless (226 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (23 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |