Cowin SE7 features 800 mAh battery.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Has a tangle free cable i | ✖ |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (332 others) |
| Lowest frequency i | 20 Hz (287 others) |
| Highest frequency i | 20000 Hz (256 others) |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Impedance i | 32 Ohms (191 others) |
| Sound pressure level i | 105 dB/mW (33 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Battery Life i | 30 hours (42 others) |
| Charge time i | 3 hours (60 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (376 others) |
| Battery Power i | 800 mAh (19 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (405 others) |
| Connectivity i | Wireless (226 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (104 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |