Bose QuietComfort 35 II features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 236 g |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Is designed for kids i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✖ |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (332 others) |
| Lowest frequency i | 10 Hz (70 others) |
| Highest frequency i | 20000 Hz (256 others) |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Impedance i | 55.6 Ohms |
| Supports spatial audio i | ✖ |
| Sound pressure level i | 90 dB/mW (3 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Battery Life i | 20 hours (31 others) |
| Charge time i | 2.25 hours |
| Has a battery level indicator i | ✔ (376 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has A Solar Power Battery i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (405 others) |
| Connectivity i | Wireless (226 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (24 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has ldhc i | ✖ |
| Has bluetooth le audio i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |
| Can read notifications i | ✔ (14 others) |