Anker SoundCore Life Tune features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 260 g (15 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Is designed for kids i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (332 others) |
| Lowest frequency i | 16 Hz (16 others) |
| Highest frequency i | 40000 Hz (106 others) |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Impedance i | 16 Ohms (48 others) |
| Supports spatial audio i | ✖ |
| Has a neodymium magnet i | ✖ |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Battery Life i | 60 hours (26 others) |
| Has usb type c i | ✔ (277 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (376 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has A Solar Power Battery i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (405 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Connectivity i | Wireless & wired (186 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has ldhc i | ✖ |
| Has bluetooth le audio i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Can read notifications i | ✖ |