| Volume i | 1553.76 cm³ |
| Weight i | 75 g |
| Height i | 43 mm |
| Thickness i | 203 mm |
| Width i | 178 mm |
| Maximum Flight Time i | 39 min |
| Obstacle Detection i | ✖ |
| Intelligent Flight Modes i | ✖ |
| Return to home (rth) i | ✖ |
| Shoots raw i | ✖ |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Has a serial shot mode i | ✖ |
| Has a cmos sensor i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✔ (112 others) |