Sony SLT - A77 features Bionz processor, 3" display, 1650 mAh battery, 24.7 MP main camera.
8 GM II's 2,280mAh, while is 46g lighter, while sports a 25MP main camera versus 13MP. Against the Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS, has 1,650mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS's 2,280mAh. Compared to the Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8, the SLT - A77 has 1,650mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8's 2,280mAh. The Alpha a7 III has 1,650mAh battery compared to Alpha a7 III's 2,280mAh, and the Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS has 1,650mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS's 2,280mAh.
| Viewfinder i | Electronic viewfinder (EVF)Sony SLT - A77 |
| Is weather sealed (splashproof) i | ✔ (258 others) |
| Screen resolution i | 921k dots (70 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Viewfinder coverage i | 100% (310 others) |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 653 g (1 other) |
| Sensor size i | APS-C (196 others) |
| Lens mount i | Sony ASony SLT - A77 |
| Focus points i | 19 (10 others) |
| Megapixels (main camera) i | 24.7 MP (1 other) |
| Maximum expanded iso i | 25600 ISO (112 others) |
| Has sensor shift stabilization i | ✔ (210 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 12 fps (37 others) |
| Has af tracking i | ✔ (490 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 24 fps (18 others) |
| Has phase detection autofocus for videos i | ✔ (240 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (334 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Battery life (cipa) i | 470 shots (8 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 1650 mAh (11 others) |
| Pixel Density i | 471 ppi (56 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |
| Has 3d photo/video recording capabilities i | ✔ (41 others) |